TJ Sokol Kobeřice z.s. zahájil oslavy 95. výročí od svého založení swingovým plesem

Psal se rok 1924, doba v mnoha ohledech složitá, ale v zároveň krásná. V době, která byla symbolem noblesy a elegance. Přesně v této době vznikla Tělovýchovná jednota Sokol Kobeřice.

Po skoro 10 letech se TJ Sokol Kobeřice rozhodl uspořádat ples a to díky půlkulatému výročí, které slaví.

95 let od založení složky byla ideální příležitost na oslavu a jak jinak, než ve stylu první republiky J.

 

První myšlenky na tuto akci oděnou ve stylu 20. a 30. let minulého století, vznikly začátkem roku 2018, kdy jsme začali uvažovat nad tím, že bychom rádi ples uspořádali a zvažovali jsme, jak by mohl vypadat. Psaly se první poznámky, zarezervoval se termín plesu a začala se hledat ta správná kapela, která by plesu vdechla ten pravý „dobový život“ a dodala nezapomenutelnou atmosféru. Naše cesta vedla jako první do Krnova, kde místní kapela BigBand swingem žije a vzhledem k tomu, že pro nás nebyla kapelou neznámou, prakticky ihned jsme se domluvili na spolupráci, i když jsme měli v hledáčku i jiné kapely tohoto druhu. Kapela BigBand je 20 členné seskupení složené z nadšenců, kteří hrají zejména hudbu 20. a 30. let. Saxofony, trubky, bicí, basa a mnoho dalších nástrojů na jednom podiu je „pastvou pro uši“.

Ruku v ruce s kapelou jsme oslovili i zvukaře, protože kapela takového formátu by bez kvalitního zvuku neměla možnost vyniknout a vzhledem k tomu, že má kapela s ozvučením skrze ZZ Music Krnov letité zkušenosti, oslovili jsme právě je.

 

Ostatní přípravy probíhaly víceméně pozvolna, to nejdůležitější bylo zařízeno hned „ze startu“, poté se již ladily ostatní věci, jako doprovodný program, tombola, sortiment, který jsme chtěli prodávat, výzdoba atd.

Přípravy šly víceméně „hladce“, až jsme si říkali, že to není možné. Po celou dobu jsme pevně věřili, že se ples bude konat v již novém sále Obecního domu, který měl být na podzim 2018 připraven tak, jak jsme měli přislíbeno. Bohužel jsme se koncem roku 2018 dozvěděli, že ples pořádat v nových prostorách nemůžeme, protože sál ještě není připravený.

V tento moment začalo vyjednávání ohledně jiných, náhradních prostor, kde by se ples mohl konat. Okolní vesnice, které mají svůj vlastní společenský sál, měly v našem termínu prostor obsazený, čemuž se nebylo možné divit, vzhledem k plesové sezóně, která je v plném proudu.

„Azyl“ jsme nakonec našli v KD Dolní Benešov, kde nám ředitel KD p. Štefek vyšel maximálně vstříc. Přehodili jsme si termíny plesu s jiným pořadatelem tak, abychom my 9.2.2019 měli volný sál. Došlo tedy k pronájmu prostoru i domluvě všech potřebných záležitosti, aby ples mohl proběhnout hladce.

 

Asi nejhektičtější období bylo 14 dní před začátkem plesu, kdy se ladila tombola, nakupovalo se zboží určené k prodeji, chystali se věci k dekoraci, připravoval se fotokoutek, domlouvala se květinová výzdoba a zařizoval se odvoz pro „naše lidi“.

Den před začátkem plesu jsme v sále již strávili celý den a to přípravami, věšením výzdoby, chystáním zázemí pro prodej občerstvení atd.

 

Oficiální začátek samotného plesu byl naplánován ve 20.00 hodin. Zahájení plesu jsme trochu posunuli, protože ne všichni byli ve 20 hodin v sále. Ples byl zahájen asi ve 20.30 hodin a to tanečním vystoupením tanečníků ze skupiny Swingville z Ostravy, kteří svým swingovým číslem ukázali ostatním „jak na to“. Poté již předseda TJ úvodním slovem přivítal všechny přítomné a následně pozval na taneční parket opět tanečníky ze Swingville, aby svým krátkým workshopem naučili základům swingu i ostatní přítomné. Ihned na začátku workshopu se lidé zvedli a šli swingu naproti, což bylo skvělé.

Poté se již „slova“ ujala kapela BigBand a rozjela to ve velkém. Pořadatelé ihned po zahájení plesu začali prodávat losy do bohaté tomboly a za zájem o koupi losů jsme měli opravdu radost. K dispozici bylo asi 5000 losů a za chvíli nebylo co prodávat J. Tombola byla bohatá, kromě hlavní ceny se losovalo např. o outdoorovou kameru, poukaz na profesionální focení, zahradní elektrický gril a mnoho dalšího.

 

Zatímco někteří swingovali na parketu jiní se fotili v dobovém fotokoutku a odnesli si suvenýr ve formě vytištěné fotografie, jiní zakotvili v našem prvorepublikovém baru a „ladili formu“, zkrátka, každý si našel to své J.

Něco málo po 22 hodině návštěvníky čekalo vystoupení latinskoamerických tanců, tzv. PRO-AM (profesionál-amatér). Pozvání na parket přijala opravdová osobnost českého tanečního sportu, pětinásobný mistr ČR pan Filip Karásek, který předvedl ukázku tří latinskoamerických tanců s partnerku, která je amatérskou tanečnicí. Toto vystoupení bylo ukázkou toho, že StarDance nemusíte sledovat jen v televizi, ale může ho zkusit každý bez rozdílu věku a tanečních dovedností.

Večer pokračoval i nadále a to až do půlnoci, kdy došlo ke slosování hlavní ceny, kterou byl 3 denní wellness pobyt ve 4 hvězdičkovém hotelu v Čeladné.

Po slosování hlavní ceny zábava pokračovala nadále a to až do brzkých ranních hodin.

 

Ples navštívilo takřka 300 návštěvníků, o obsluhu v šatně za barem či na přípravě programu se podílelo bezmála 15 pořadatelů. A my chceme poděkovat. Děkujeme sponzorům za krásné ceny do tomboly, dobrovolníkům za jejich obětavou práci. Obrovský dík patří panu Štefkovi za jeho vstřícnost při pronájmu prostor KD a v neposlední řadě chceme poděkovat všem členům Výkonného výboru TJ.

 

Bylo to náročné, ale krásné… Byla to zkušenost. Jsme rádi, že se ples uskutečnil, že jsme to nevzdali. Jsme vděční za to, že se vše povedlo a věříme, že zase někdy v budoucnu budeme mít možnost ples v podobném duchu uspořádat J.

 

Mgr. Marie Buchtová

Kulturní referent TJ Sokol Kobeřice

 

Fotky:

Sdílet

Další příspěvky

Odpovědět